Vianočné cupcakes z čokolády s chia náplňou


Nápad na tieto skvelé košíčky som dostal, keď sme spolu s Naty boli na prechádzke v meste. Pamätám si že to bol jeden z tých dní, keď sme všetky povinnosti hodili za hlavu a bezcieľne sme sa potulovali Prahou. Samozrejme, ako kuchtíkom  nám nebolo treba veľa v okamihu, keď vôňu vareného vína vystriedala vôňa horúcej čokolády a jabĺk sme sa zhodli, že si niečo dobré vymyslíme na večer. A tak sa zrodil nápad na Vianočné košíčky.

Na prípravu asi 4 košíčkov budeme potrebovať :
1 tabuľku dobrej horkej čokolády ,  2-3 jablká (podľa veľkosti) nakrájané na malé kocky , med asi 2-3 lyžice, cukor asi pol malého hrnčeka, orechy ,  škoricu podľa chuti,  chia semiačka asi 2 lyžice, vanilkovú smotanu (alebo vanilkový lusk a smotanu na šľahanie), Malinový lekvár alebo sirup, niečo pekné na ozdobenie a trochu masla.


Postup je veľmi jednoduchý :) :
Do veľkého hrnca si dáme zovrieť vodu. Keď nám voda vrie, položíme na hladinu menší hrniec, do ktorého dáme polámanú čokoládu – nepridávame ani maslo, ani mlieko, ani smotanu. Vďaka tejto technike nám nehrozí, že by sa nám v malom hrnci alebo kovovej miske čokoláda pripiekla. Keď sa čokoláda rozpustí môžeme ju naliať do silikónových foriem – zhruba 2 cm od dna formy.  Každú formu potom chytíme a otáčame ňou tak, aby sa čokoláda rozliala po okraji. Na prvý pokus sa jej tam možno veľa nechytí no nezúfajte. Formy aj s čokoládou vložíme asi na minútu do chladničky a proces točenia zopakujeme. Toto robíme až kým čokoláda nie je všade tam, kde ju chceme :) . formy s čokoládou necháme oddychovať v chladničke a pustíme sa do prípravy  jednej z dvoch skvelých plniek. Ako prvú odporúčam robiť jablkovo škoricovú, pretože tá musí chladnúť.
Do malého hrnca si nasypeme cukor a za stáleho miešania ho necháme rozpustiť. Hneď ako sa cukor rozpustí, pridáme maslo. Vytvorí sa nám tak krásny karamel, ktorý nebude tvrdnúť na kameň. Do karamelu pridáme jablká, orechy a med. Nezabúdame stále miešať. Ak je zmes príliš hustá môžeme pridať maslo. Varíme do zmäknutia a pridáme mletú škoricu. Jablká sa s karamelom krásne spoja a vynikne tak ich sladkosť.  Zmes dáme asi na pol hodinku niekam k otvorenému oknu, aby vychladla. Krásne to prevonia celú miestnosť. Druhá plnka je veľmi rýchla. Do vanilkovej smotany vmiešame chia semiačka a po 10 minútach ju vložíme do chladničky aby stuhla. Na košíčky kvapneme trošku sirupu alebo lekváru, čo dodá do pozadia jemný kyslastý kontrast.  Keď nám jablková zmes vychladla, môžeme ňou plniť košíčky. Pozor však dáme na to, aby sme ju do košíčkov nedávali teplú, pretože čokoláda sa rozpustí a plnka vytečie. Košíčky naplníme jablkami asi do troch štvrtín. Smotanová zmes by mala byť vďaka chia a chladu pomerne tuhá. Ak nie, pridáme trochu chia a necháme chvíľu v chlade. Ak je zmes pekne tuhá, pridáme ju na jablká kopcom.  Košíčky necháme chvíľu v chlade a po 10 minútach ich môžeme vybrať z foriem. Košíčky dozdobíme a môžeme podávať. Prajeme vám dobrú chuť!
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára